Elektrik Arızası

 

Bazen evinizde bir iş yaparken bir anda elektrik kesilebilir, bir fiş çalışmayabilir veya tesisatta farklı bir sorun olabilir. Bu gibi elektrik arızası durumlarında sorunu çözmek adına bazı tetkikler uygulanması gerekir. Ciddi bir durumda yapılması gereken en doğru adım uzmana danışmaktır. Çünkü elektrik çarpması gibi durumlarla karşılaşmak muhtemeldir. Elektrik arızasının kaynağını bulmak, nedenini tespit etmek ve çözüme kavuşturmak için yapılması gereken birçok nokta bulunur.

Elektrik Arızası Nedir? Nasıl Gerçekleşir?

Arıza, normal bir şekilde çalışan bir sistemin normalin dışına çıkması yani bir sorun meydana gelmesidir. Elektrik arızası ise elektrik sorunu olarak tanımlanabilir. Genellikle elektrik kesintisi olarak kendini gösteren bu sorun zaman zaman bir elektrik fişinin çalışmaması gibi küçük bir şekilde meydana gelebilir.

Elektrik arızasının gerçekleşmesi için birçok sebep bulunur. Eğer ki elektrik arızası bölge genelinde olduysa bir kablo kopması, yüksek voltaj sorunu, güç yetersizliği, yıldırım düşmesi, trafo patlaması gibi çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Eğer ki yalnızca apartman içerisinde veya evinizde elektrik yok ise elektrik tesisatında bir sorun meydana gelmiş olabilir veya yüksek güç tüketimi elektrik hattı için ağır gelmiş olabilir. Bunun yanı sıra yalnızca belirli bir elektrik tesisatı da zarar görmüş durumda olabilir, yani elektrik tesisatının bazı kısımları çalışmayabilir.

Elektrik Arızası Nasıl Tespit Edilir?

Odanızdayken bir anda elektriklerin kesildiğini düşünelim. Öncelikli olarak odanızın ışığının yanıp yanmadığını veya bir cihazı fişe taktığınızda çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer ki çalışmıyorsa bir de diğer odalardaki ışıkların yanıp yanmadığını kontrol edin. Durum yine aynı ise sigortayı kontrol etmelisiniz. Değişen bir şey yok ise bir de dışarıyı incelemenizi öneririz. Eğer ki dışarıda kesinti var ise genel bir elektrik arızası, yalnızca evinizde ise araştırılması gereken bir durum mevcut.

Elektrik Arızası Nasıl Çözülür?

Eğer ki genel bir kesinti değilse elektrik arızasını çözmek için öncelikle sorunun basit olup olmadığı tespit edilmesi gerekir. Yapılabilecek en basit şey sigortayı kontrol etmektir. Eğer kapalı ise açabilirsiniz. Sigortanın kapanmasının çeşitli nedenleri bulunsa da en popüleri çok fazla elektrik tüketmektir. Çözümü ise elektrik tüketimini dengelemektir. Eğer daha ciddi bir sorun ise bir uzmana danışmanız gerekir.