Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Kaçak akım rölesi diğer bir adıyla Artık Akım Anahtarı’nın görevi yalıtım hatalarından kaynaklı faz ve nötr arasında oluşan değişikliklerin kaçak akım rölesinin değerinin üzerine çıkması durumunda bağlı olduğu sigorta grubunun devresini açan bir anahtardır.

Elektrik kaçakları, elektrik akımının geçtiği kabloların ve cihazların yalıtkanlarının yıpranması veya zarar görmesi sonucu açıkta kalan kısımlarına vücudun herhangi bir parçası veya iletken farklı bir cismin değmesiyle oluşabilir.

Kaçak Akım Rölesinin Çalışma Prensibi

Kaçak akım rölesi, elektrik devrelerinde giren ve çıkan akımların eşitliğini baz alarak çalışan bir anahtardır. Giren ve çıkan akımlar eşitse üzerinde herhangi bir manyetik akı oluşturmayacağı için devre çalışmaya devam edecektir. Herhangi bir kaçak olması durumunda giren ve çıkan akımlar birbirine eşit olmayacağı için kaçak akım rölesinin içerisinde ki toroid etkilenecek ve çok kısa bir süre içerisinde röle atacaktır.

monofaze kaçak akım koruma rölesi bağlantı şeması
Monofaze Kaçak Akım Koruma Şalteri Bağlantısı

Kaçak Akım Röle Seçimi Nasıl Yapılır

30mA’da Hayat (İnsan Koruma), 300mA’da da Tesisatı (Yangından Koruma) koruma için seçilir.

Nominal Akım değeri cihaz üzerinden geçicek akımdan küçük olmamalıdır. Örneğin 20A güç çeken bir motor için önüne 25A kak rölesi konulmalıdır.

Kaçak Akım

( Miliamper )

Açma Süresi

( Milisaniye )

>30mA

Açma Yapmaz

30mA

300ms

60mA

150ms

150mA

40m

Nerelerde Kullanılır ?

Yaşama ve çalışma alanlarımızın tümünde elektrik ile çalışan her cihazın bir kaçak akım rölesi üzerinden geçip beslenmesi gerekir. Oluşabilecek yüksek akım değerlerinde insan vücudu ağır hasar görebilir veya tamamen kalbini durdurabilir.

Nasıl Test Yapılır ?

Röle testi yapmak çok basittir. Üzerinde bulunan T butonu rölenin sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için vardır. Eğer test butonuna bastığınızda üzerindeki anahtar kendini açmıyorsa ürün arızalı veya devrede bağlantı hatası olabilir.

Kaçak akım koruma rölesi kullanmak zorunlu mu ?

Elektrik dağıtım firmaları tarafından artık zorunlu tutulmuştur. Bununla ilgili yönetmeliklere de ilaveler yapılmıştır.

  • 6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu-Madde 318
  • Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği-Madde 18
  • Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği

Eğer evinizde bulunan sigorta kutusunda veya panoda rölesi bulunmuyorsa yetkili bir elektrikçiye gidip ilave yapmasını isteyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed